Kniha O smrti a znovuzrození

O autorovi

Ole Nydahl se narodil 19. března 1941 poblíž Kodaně. Po službě v dánské armádě studoval v Dánsku, USA a Německu filozofii, angličtinu a němčinu.

Během svatební cesty s manželkou Hannah v roce 1968 se poprvé setkali s velkými učiteli linie Diamantové cesty v Nepálu. V roce 1969 se stali prvními západními žáky tehdejší hlavy linie Karma Kagjü, 16. Karmapy Rangdžunga Rigpe Dordžeho.

Během takřka čtyřletého rozsáhlého vzdělávání ve východním Himálaji obdrželi od všech velkých tehdejších mistrů meditace a dosažitelů nejdůležitější odkazy a hluboká učení linií odkazu Kagjü a Ňingma. Šestnáctý Karmapa je poté požádal, aby přenesli buddhismus na Západ.

Lama Ole Nydahl je jedním z mála lidí ze Západu, který je plně kvalifikovaný jako lama a učitel meditace tibetského buddhismu. Posledních 40 let bez přestávky cestuje, učí a zakládá meditační centra po celém světě. Jeho radost a svěží styl ukazují to, čeho může každý dosáhnout skrze prožitek podstaty vlastní mysli.

Po smrti 16. Karmapy požádali v roce 1987 Šamar rinpočhe a Tenga rinpočhe lamu Oleho Nydahla, aby předával praxi phowy (meditace Vědomého umírání) západním žákům. První kurz phowy předal lama Ole Nydahl v témže roce v rakouském Grazu.

Dodnes předal tuto meditaci v rámci průměrně dvanácti kurzů ročně po celém světě více než osmdesáti tisícům lidí. V současnosti je považován za západního odborníka v oblasti života, umírání, smrti a znovuzrození a je zároveň držitelem několika linií odkazu phowy.

Je autorem několika knih, které byly přeloženy do mnoha jazyků. On a Hannah založili přes 600 center Diamantové cesty ve Spojených státech, Německu, Polsku, Rusku, Jižní Americe, Japonsku, Austrálii, Kanadě a v mnoha dalších zemích světa, včetně České republiky.

„Můj návod je jednoduchý: řekněte lidem, jak je důležité, aby našli něco, co je může přenést přes nemoci, stáří a smrt. Nebojte se jim ukázat vaši radost ze života. Řekněte jim, že mysl je jako prostor: otevřená, jasná a neomezená.“

S Lamou Olem se můžete setkat osobně při jeho každoročních návštěvách České republiky či v jiných státech světa viz jeho cestovní plán (ve formátu PDF).

23. 11. 2011, 20:00 Veřejná přednáška
18. – 19.2. 2012, Víkendový kurz

Lama Ole Nydahl obdržel mimo jiné následující odkazy:

  • Mahámudra (Velká pečeť, nejvyšší buddhistický pohled na podstatu mysli) od 16. Gjalwy Karmapy, 1969-1981
  • Kagjü ngagdzö (sbírka „Poklady nejdůležitějších odkazů“ linie Karma Kagjü) od 16. Gjalwy Karmapy, 1976
  • Slib bódhisattvy (vnitřní závazek věnovat svůj život osvícení všech bytostí) od Šamara rinpočheho, druhého nejvyššího lamy linie Karma Kagjü, 1970
  • Přípravná cvičení (ngöndro) od Kalu rinpočheho, 1970-71
  • Kagjü ngagdzö od Džamgöna Kongthula rinpočheho, 1989
  • Kálačakra (odkaz Kola času) od Kalu rinpočheho, 1985, Tengy rinpočheho, 1985, Dalajlamy, 1985 a 2002, Lobpöna Cečchu rinpočheho, 1994, Berua Khjence rinpočheho, 2009, Sakja Trizina, 2010
  • Šest nauk Náropy (pokročilé tantrické meditace odkazu Kagjü) od učitele Situ rinpočheho, 1975
  • Phowa (praxe Vědomého umírání) na přání Gjalwy Karmapy od Ajanga rinpočheho, 1972
  • Čik še kün döl (sbírka iniciací Kagjü) od Tengy rinpočheho, 1985
  • Rinčhen terzö („Poklad odkazu Ňingma“) od Kalu rinpočheho, 1983Kromě toho obdrželi různé další iniciace a učení od výše zmíněných lamů a Berua Khjence rinpočheho, Dilga Khjence rinpočheho, Gjalcchaba rinpočheho, Urgjena tulkua, Bokara rinpočheho, Kandžura rinpočheho, Gjathula rinpočhe a dalších.

Na podzim roku 1972 poslal 16. Karmapa Oleho a Hannah Nydahlovy zpět do Evropy s úkolem učit v Karmapově jménu a zakládat v západním světě buddhistická centra. Dále dánský pár zmocnil k předávání buddhistického útočiště a slibu bódhisattvy. Nejprve Oleho Nydahla nazýval „Khampa“, což je označení pro východotibetského válečníka, v následujících letech, ve kterých se stalo pro linii Kagjü nevyhnutelným převzít politickou odpovědnost, Čhökji magpön – „generál dharmy“ a po několika letech „Mahákála“, což je označení pro hlavního ochránce linie Karma Kagjü. V roce 1977 jmenoval Karmapa Oleho Nydahla v USA veřejně lamou. Později titul lama potvrdil Šamar rinpočhe, držitel linie v době Karmapovy nepřítomnosti.

16. Karmapa zůstal i po své smrti v roce 1981 jejich hlavním učitelem, který vše spojoval a dodnes udává směr veškeré práci.

Šamar rinpočhe v Evropě konstatoval, že lama Ole naprosto přesně a bez nejmenších pochybností následuje přání svého učitele, 16. Karmapy, což je důvod, proč jeho aktivita s takovým úspěchem dodneška inspirovala tisíce lidí.

S nezměněnou radostí a aktivitou lama Ole Nydahl blízce spolupracuje se znovuzrozením svého předcházejícího učitele, se 17. Karmapou Trinlem Thajem Dordžem.

Kniha O smrti a znovuzrození